ANKARA HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN +90 (312) 316 14 24

Haberler

Anoder

ANODER YÖNETİM KURULU’NDAN TİCARET BAKANI PROF. DR. ÖMER BOLAT’A ZİYARET

- +
Ankara Oto Galericileri Derneği ANODER Yönetim Kurulu Üyeleri, Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığına atanan Sayın Prof. Dr. Ömer Bolat’ı ilgili Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri ile birlikte ziyaret etti.
Ziyarete ANODER’i temsilen Başkan İlkay Kalkan, İkinci Başkan Mustafa Macar, Başkan Yardımcıları Hamza Avcı ile Mehmet Hakan Bayrak katıldı.
ANODER Yönetim Kurulu, Ticaret Bakanı Sayın Prof. Dr. Ömer Bolat’ı yeni görevi dolayısı ile tebrik ederek başarıları dileklerini iletti.
Daha önce de İkinci El Otomobil Satışı ile ilgili çalışan Galerici Esnafının sorunları ve çözüm önerileri ile ilgili hazırladıkları dosyayı Ticaret Bakanı Sayın Prof. Dr. Ömer Bolat’a ileten ANODER Yönetimi mesleki sorunları ve çözüm önerilerini bu ziyarette de tekrarladı.
Sayın Bakanın Sivil Toplum Kuruluşları ile oluşturduğu bu iletişimden son derece memnun olduklarını belirten ANODER Yönetimi her türlü işbirliği ve göreve hazır olduklarını ifade etti.
Türkiye’nin ilk Otomobil AVM’si olan OTOKENT Ankara ile ilgili bilgide aktaran ANODER Yönetim Kurulu Üyeleri Ticaret Bakanı Bolat’ı yakın zamanda yapacakları açılışa davet ettiler.
-Sorunlar ve Çözüm Önerileri-
ANODER Başkanı İlkay Kalkan Oto Galerici Esnafının sorunları ve çözüm önerileri ile ilgili özetle şu bilgileri paylaştı;
“Aracı İnternet Firmaları ve içerisinde en popüler olanı Sahibinden.com; arabam.com gibi yapılanmaların aldıkları faiş ödemeler ve haksız rekabet ortamı yaratmaları. Bu firmaların aldıkları ödemeler alın teri ile vergi vererek kazanç elde etmeye çalışan esnafın emeğinin internet aracı firmalarını haksız bir şekilde aktarılması olarak karşımıza çıkmaktadır.
Bu firmalarda elbetteki emekleri karşılığı bir ücret almalıdır. Lakin bu ücretin belirlenmesi ve artışları belirli bir sistem ve düzen içerisinde olmalı ve devlet tarafından belirlenip denetlenmelidir.
Kayıt Dışı Araç Satışı devletimize vergi kaybı, sektörel dağınıklık, haksız rekabet, istihdamda sıkıntılar, sahtekarlık ve dolandırıcılık gibi sıkıntılar yaşanmasına sebep olmaktadır. İnternet satışlarının tamamen kayıt altına alınması ve noterlerde ikinci el araç satışı ile ilgili yetkilendirme bu haksız rekabete son verme açısından faydalı olabilecektir.
Tramer kayıt sorgulamalarında doğru bilgiye galericilerin ulaşımının önünü açmak.
Dağınık Vergilendirme Sistemi ve KDV Oranlarının sadeleşmesi ve tekli uygulamaya gidilmesi
KDV Oranı ile ilgili sorunlar esnafımızı zor durumda bırakmakta, vergi vermeyen al-satçı diye tabir edilen kişilerle haksız rekabet oluşturmaktadır.
Galeri üzerinden satışların özendirilmesi ve Galerici esnafının maruz bırakıldığı haksız itibar kaybının geri kazandırılması son derece önemli. Vatandaşların sıklıkla sorunlar yaşayıp dolandırıldığı, internet üzerinden satış, al-satçılar ve oto pazarları gibi ertesi gün muhatapsız satışlar yerine Galerilerden üzerinden oto alım satımlarının özendirilmesi üzerine çalışmalar yapılmalıdır.
Bu özendirme neticesinde devletimiz vergi kazanacak, istihdam artacak, dolandırıcılık azalacaktır. Ahilik geleneğinden gelen, güven oluşturan esnaflık kazanacaktır. Vatandaş, esnaf ve devletimiz kazanacaktır.
İkinci el otomobil ticareti yapan ve devletimizin yetkili kurumlarınca verilen gerekli belgelerini almış( yetki belgesi) esnaflarımıza, sıfır araç bayilerine tanınan tüm imkanlar tanınmalıdır.
Yeni Yönetmeliği her yönü ile son derece faydalı bulduğumuzu belirterek, belirlenecek taşınma tarihi ile ilgili farklı dengelerin gözetilmesi ve gerekli kriterleri sağlayanlara ek süre verilmesi yönünde bir tarihin belirlenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu kriterler, vergi verip istihdam yaratan esnafın ekonomiye ve istihdama katkısının devamı için mevzuata uygun iş yeri oluşturmak için ya kooperatif üyeliği ile oto galericiler sitesi inşaatı ile ilgili bir belge yada bireysel yatırımını belgelendirme şartı ile 18 aylık bir geçici ruhsat verilmesi yönünde olabilir.
Meslektaşlarımızın özellikle büyükşehirlerde Ticaret Bakanlığımızın çıkarmış olduğu yönetmelik kriterlerine uygun işyerleri konusunda çok büyük sıkıntıları vardır, bu konuda bakanlığımızın öncülüğünde belediyeler ile iletişime geçilerek çözüm yolu bulunmalıdır. Zira uygun koşullarda iş yeri sayısı ile esnaf sayısı arasında büyük bir uçurum bulunmaktadır. Bu nokta da yatırım yapan esnaf desteklenmelidir.”

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.