ANKARA HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN +90 (312) 316 14 24

Duyurular

Anoder

Yetki Belgeli Oto Galericilerinin Uyguladığı KDV İle İlgili Yapılan Değişiklikle Getirilen Ek Maliyet ve Avantajlar

- +

Cumhurbaşkanlığının 29 Mart 2022 Tarih ve 5359 Sayılı Kararının 3.Maddesi gereği 1 Nisan 2022 Tarihinden geçerli olmak üzere; Yetki Belgeli 2.El Motorlu Kara Taşıtı ile iştigal edenlerin,  Binek Oto Alış Tutarlarının Satış Tutarından Düşürülmesi sonucu elde edilen KAR TUTARI için uygulanan ÖZEL MATRAH KDV Oranı % 1’den % 18’e yükseltilmiştir.

Örnek: Yetki Belgeli Esnafımızın Vergi Mükellefi olmayan şahıstan 100.000 TL bedelle almış olduğu Binek Otomobili 110.000 TL’ye Özel Matrah uygulayarak sattığında;

Aynı aracı Yetkili Belgeli Esnafımız (A)’dan yine Yetkili Belgeli Esnafımız (B) aldığında ve Yetki Belgeli B esnafı bu aracın satışını (C)’ye yaptığı zaman, Özel Matrah uygulanmış Araçlar için 2.kez Özel matrah uygulanamadığından ESKİ Halinde KDV’den zararı oluyordu, Şimdi ise YENİ Hali ile  avantajlı duruma gelmektedir. Şöyle ki;

Yukarda görüldüğü gibi bu durumda aynı araç için Eski halinde 1.050 TL KDV Maliyeti olur iken Yeni Halinde 650 TL KDV’den Geliri olmaktadır.

O nedenle daha önce Yetkili Belgeli Esnaftan Yetki Belgeli esnaf Binek Araç alımı yapar iken bu maliyetleri gözeterek çekinerek alıyor idi, şimdi ise tam tersi avantajlı duruma geldikleri için çekinmeden alabilirler.

Mustafa MACAR

S.M.Mali Müşavir

ANODER II.Başkanı

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.